DAMOCHA 2023
DAMCHA holdes på:
Svanemosegård, Landbrugsskolen Sjælland
Ledreborg Alle 42
4000 Roskilde
Svanemosegård, Landbrugsskolen Sjælland
Ledreborg Alle 42
4000 Roskilde
Fra d. 22. august vil du kunne hente det fulde program og se en oversigt over hestene der stiller til DAMOCHA 2023 her på siden.
Fredag d. 25. august
Fredag aften vil Dyrlæge Kiwa fra Hillerød hestepraksis holde foredrag om ”Reproduktion hos heste med alt hvad der hører ind under det”
Det er GRATIS at deltage. Har du ikke tilmeld dig endnu kan du godt nå det.
Sidste tilmelding er den 25/08-2023 kl. 19:00 til kasserer@pre-horse.dk
Fredag aften vil Dyrlæge Kiwa fra Hillerød hestepraksis holde foredrag om ”Reproduktion hos heste med alt hvad der hører ind under det”
Det er GRATIS at deltage. Har du ikke tilmeld dig endnu kan du godt nå det.
Sidste tilmelding er den 25/08-2023 kl. 19:00 til kasserer@pre-horse.dk
Program & Tidsplan
Lørdag d. 26- august
Velkomst kl. 8.25
KL. 8.30
Sektion 1 - 1 års hopper
101 Princess Aurore LUX EN
UELN: 7240152203SE319
Ejer Yeguada Nat Engelstjerne v/ Nathasja Engelstjerne
102 Aurana Destinada – DKO
UELN: 7240152203DK197
Ejer Yeguada Destinada v/ Belinda Bonn Carlsen
103 Zinnia MAR – DKO
UELN: 7240152203DK181
Ejer Korsmosegaard v/ Margrethe Mogensen
104 Isolde DRK – DKO
UELN: 7240152203DK187
Ejer Kirsebærgaarden v/ Anna Vestergaard
Kl. 9.13
Sektion 2 - 1 års hingste
201 CL San Basilio – DKO
UELN: 7240152203DK182
Ejer CL Horses v/Camilla Chowaniak Alsing
202 Pipaluks Nalo – DKO
UELN: 7240152203DK201
Ejer Pipaluks PRE v/Siff Ofelia Pipaluk Lodberg Jakobsen
203 Quiso Destinada – DKO
UELN: 7240152203DK198
Ejer Yeguada Destinada v/ Belinda Bonn Carlsen
204 Nero De Discipulo II
UELN: 724015220368254
Ejer Ninette Graugaard
205 Codieboy Moon Dex EN
UELN: 7240152203SE320
Ejer Yeguada Nat Engelstjerne v/ Nathasja Engelstjerne
Kl. 10.06
Uddeling af præmier til bedste 1 års P.R.E
KL. 10.11
Sektion 3 - 2 års hopper
301 Noa Pyramid
UELN: 724015210359346
Ejer Stutteri Plambek v/Lisa Plambek
302 Irena Destinada – DKO
UELN: 7240152103DK158
Ejer Annette Kristensen
KL. 10.34
Sektion 4 - 2 års hingste
401 Don Hector DRK – DKO
UELN: 7240152103DK179
Ejer Kirsebærgaarden v/ Anna Vestergaard
KL. 10.44
Sektion 5 - 3 års hopper
501 Nova NG – DKO
UELN: 7240152003DK144
Ejer Ninette Graugaard
502 Helena De Vara
UELN: 724015200351654
Ejer Mosevang v/Gitte Arbjørn
503 Lyrica De Prosus
UELN: 7240152003SE262
Ejer prosus PRE v/Jessica Lundqvist
504 Rohans Maia – DKO
UELN: 7240152003DK137
Ejer Stald Rohan v/Mette Lykke Andersen
Kl. 11.27
Sektion 6 - 3 års hingste
601 Mañoso De Discipulo
UELN: 724015200354822
Ejer La Marquesa v/Britt Hansen
602 Bailey De Soekig – DKO
UELN: 7240152003DK145
Ejer Stald Søkig PRE v/Majbritt Christensen
Specialtitler til ungheste
Kl. 11.40
Gangartskonkurrencer unge heste Sektion 3-4-5-6
Den hest, der har flest gangartspoint
Kl. 11.50
Championtitler unghopper Sektion 3 og 5
Nummer 1 og 2 fra hver sektion
Kl. 12.00
Championtitler unghingste Sektion 4 og 6
Nummer 1 og 2 fra hver sektion
Frokost kl. 12.10
Kl. 13.40
Sektion 7 - 4 års hopper
701 Julieta XIX Yedra
UELN: 724015190348074
Ejer Ganaderia Triunfo v/ Cecilie Fjord Schantz
Kl. 13.50
Sektion 9 - 5-6 års hopper
901 Generosa DRK – DKO
UELN: 7240151703DK106
Ejer Kirsebærgaarden v/ Anna Vestergaard
902 Egipcia SN
UELN: 724015170331764
Ejer Stald Søkig PRE v/Majbritt Christensen
903 Alva Nor – DKO
UELN: 7240151803DK115
Ejer Yeguada Castizo v/Jonny Hansson
Kl. 14.23
Sektion 10 - 5-6 års hingste
1001 Torero De Vara III
UELN: 724015170328137
Ejer Kirsebærgaarden v/ Anna Vestergaard
Kl. 14.33
Sektion 11 – hopper 7 år og ældre
1101 Zaphira MAR
UELN: 7240151603DK078
Ejer Lika Ottosen
1102 Calipso De Aimaran
UELN: 724015100269666
Ejer Ganaderia Triunfo v/ Cecilie Fjord Schantz
1103 Irene Pyramid
UELN: 724015160325246
Ejer Yeguada Destinada v/Belinda Bonn Carlsen
1104 Joyera A
UELN: 724015150312480
Ejer Høvejens P.R.E v/Tanja Frederiksen
1105 Rohans Melian – DKO
UELN: 7240151403DK030
Ejer Pipaluks PRE v/Siff Ofelia Pipaluk Lodberg Jakobsen
1106 Zarina LXXVI
UELN: 724015140309917
Ejer Ganaderia Triunfo v/ Cecilie Fjord Schantz
1107 Flora DRK
UELN: 724015160327542
Ejer Kirsebaergaarden v/ Anna Vestergaard
Pause kl. 15.50
Kl. 16.00
Sektion 12 – hingste 7 år og ældre
1201 Jaen JM II
UELN: 724015120292119
Ejer SJ Breeding v/Susanne Jensen
1202 Lopez IV – DKO
UELN: 7240151102DK113
Ejer Yeguada Destinada v/Belinda Bonn Carlsen
1203 Historico XXXIV
UELN: 724015080252544
Ejer Stald Svan v/Lise Svan
1204 Rancel II
UELN: 724901000055299
Ejer Stald Pitufo v/Sanne Flod
1205 Duero De Aimaran
UELN: 724015110279768
Ejer Ganaderia Triunfo v/Cecilie Fjord Schantz
Kl. 16.55
Sektion 15 vallakker 4 år og ældre
1501 Astillo MAR – DKO
UELN: 7240151302DK145
Ejer Linda Skaarup Knold
1502 Denero – DKO
UELN: 7240151403DK039
Ejer Kirsebærgaarden v/ Anna Vestergaard
1503 JT Vino III
UELN: 724015190348908
Nina Synnest Sinvani
Kl. lige efter vallak sektion
Sødeste føl
Fællesspisning kl. 19.00
KL. 8.30
Sektion 1 - 1 års hopper
101 Princess Aurore LUX EN
UELN: 7240152203SE319
Ejer Yeguada Nat Engelstjerne v/ Nathasja Engelstjerne
102 Aurana Destinada – DKO
UELN: 7240152203DK197
Ejer Yeguada Destinada v/ Belinda Bonn Carlsen
103 Zinnia MAR – DKO
UELN: 7240152203DK181
Ejer Korsmosegaard v/ Margrethe Mogensen
104 Isolde DRK – DKO
UELN: 7240152203DK187
Ejer Kirsebærgaarden v/ Anna Vestergaard
Kl. 9.13
Sektion 2 - 1 års hingste
201 CL San Basilio – DKO
UELN: 7240152203DK182
Ejer CL Horses v/Camilla Chowaniak Alsing
202 Pipaluks Nalo – DKO
UELN: 7240152203DK201
Ejer Pipaluks PRE v/Siff Ofelia Pipaluk Lodberg Jakobsen
203 Quiso Destinada – DKO
UELN: 7240152203DK198
Ejer Yeguada Destinada v/ Belinda Bonn Carlsen
204 Nero De Discipulo II
UELN: 724015220368254
Ejer Ninette Graugaard
205 Codieboy Moon Dex EN
UELN: 7240152203SE320
Ejer Yeguada Nat Engelstjerne v/ Nathasja Engelstjerne
Kl. 10.06
Uddeling af præmier til bedste 1 års P.R.E
KL. 10.11
Sektion 3 - 2 års hopper
301 Noa Pyramid
UELN: 724015210359346
Ejer Stutteri Plambek v/Lisa Plambek
302 Irena Destinada – DKO
UELN: 7240152103DK158
Ejer Annette Kristensen
KL. 10.34
Sektion 4 - 2 års hingste
401 Don Hector DRK – DKO
UELN: 7240152103DK179
Ejer Kirsebærgaarden v/ Anna Vestergaard
KL. 10.44
Sektion 5 - 3 års hopper
501 Nova NG – DKO
UELN: 7240152003DK144
Ejer Ninette Graugaard
502 Helena De Vara
UELN: 724015200351654
Ejer Mosevang v/Gitte Arbjørn
503 Lyrica De Prosus
UELN: 7240152003SE262
Ejer prosus PRE v/Jessica Lundqvist
504 Rohans Maia – DKO
UELN: 7240152003DK137
Ejer Stald Rohan v/Mette Lykke Andersen
Kl. 11.27
Sektion 6 - 3 års hingste
601 Mañoso De Discipulo
UELN: 724015200354822
Ejer La Marquesa v/Britt Hansen
602 Bailey De Soekig – DKO
UELN: 7240152003DK145
Ejer Stald Søkig PRE v/Majbritt Christensen
Specialtitler til ungheste
Kl. 11.40
Gangartskonkurrencer unge heste Sektion 3-4-5-6
Den hest, der har flest gangartspoint
- Unghestechampion bedste gangarter
- Reserve Unghestechampion bedste gangarter
Kl. 11.50
Championtitler unghopper Sektion 3 og 5
Nummer 1 og 2 fra hver sektion
- Champion unghoppe
- Reserve Champion unghoppe
Kl. 12.00
Championtitler unghingste Sektion 4 og 6
Nummer 1 og 2 fra hver sektion
- Champion unghingst
- Reserve Champion unghingst
Frokost kl. 12.10
Kl. 13.40
Sektion 7 - 4 års hopper
701 Julieta XIX Yedra
UELN: 724015190348074
Ejer Ganaderia Triunfo v/ Cecilie Fjord Schantz
Kl. 13.50
Sektion 9 - 5-6 års hopper
901 Generosa DRK – DKO
UELN: 7240151703DK106
Ejer Kirsebærgaarden v/ Anna Vestergaard
902 Egipcia SN
UELN: 724015170331764
Ejer Stald Søkig PRE v/Majbritt Christensen
903 Alva Nor – DKO
UELN: 7240151803DK115
Ejer Yeguada Castizo v/Jonny Hansson
Kl. 14.23
Sektion 10 - 5-6 års hingste
1001 Torero De Vara III
UELN: 724015170328137
Ejer Kirsebærgaarden v/ Anna Vestergaard
Kl. 14.33
Sektion 11 – hopper 7 år og ældre
1101 Zaphira MAR
UELN: 7240151603DK078
Ejer Lika Ottosen
1102 Calipso De Aimaran
UELN: 724015100269666
Ejer Ganaderia Triunfo v/ Cecilie Fjord Schantz
1103 Irene Pyramid
UELN: 724015160325246
Ejer Yeguada Destinada v/Belinda Bonn Carlsen
1104 Joyera A
UELN: 724015150312480
Ejer Høvejens P.R.E v/Tanja Frederiksen
1105 Rohans Melian – DKO
UELN: 7240151403DK030
Ejer Pipaluks PRE v/Siff Ofelia Pipaluk Lodberg Jakobsen
1106 Zarina LXXVI
UELN: 724015140309917
Ejer Ganaderia Triunfo v/ Cecilie Fjord Schantz
1107 Flora DRK
UELN: 724015160327542
Ejer Kirsebaergaarden v/ Anna Vestergaard
Pause kl. 15.50
Kl. 16.00
Sektion 12 – hingste 7 år og ældre
1201 Jaen JM II
UELN: 724015120292119
Ejer SJ Breeding v/Susanne Jensen
1202 Lopez IV – DKO
UELN: 7240151102DK113
Ejer Yeguada Destinada v/Belinda Bonn Carlsen
1203 Historico XXXIV
UELN: 724015080252544
Ejer Stald Svan v/Lise Svan
1204 Rancel II
UELN: 724901000055299
Ejer Stald Pitufo v/Sanne Flod
1205 Duero De Aimaran
UELN: 724015110279768
Ejer Ganaderia Triunfo v/Cecilie Fjord Schantz
Kl. 16.55
Sektion 15 vallakker 4 år og ældre
1501 Astillo MAR – DKO
UELN: 7240151302DK145
Ejer Linda Skaarup Knold
1502 Denero – DKO
UELN: 7240151403DK039
Ejer Kirsebærgaarden v/ Anna Vestergaard
1503 JT Vino III
UELN: 724015190348908
Nina Synnest Sinvani
Kl. lige efter vallak sektion
Sødeste føl
Fællesspisning kl. 19.00
Lørdag den 26-08-2023 - Dressurklasser
Ride for en dommer
Kl. 9.30
Joyera A - Tanja Frederiksen - LC1
Kl. 9.45
Zaphira MAR – Lika Ottosen – LC3
Kl.10.00
Maiagueña De Lopez – Camilla Bonn Carlsen – LC3
Kl. 10.15
Rancel II – Sanne Flod – LA4
Kl. 10.30
Denero – Emma Florin – LA2
Kl. 10.45
Historico XXXIV – Lise Svan – LA2
Kl. 11.00
Astillo MAR – Linda Skaarup Knold – LA4
Kl. 11.15
Jaen JM II - Susanne Jensen – MB0
Årets sponsorer:
Søndag d. 27. august
Velkomst Kl. 8.55
Rideprøver
KL. 9.00
1503 JT Vino III
Rytter Nina Synnest Sinvani
Kl. 9.07
1001 Torero De Vara III
Rytter Isabella McEwan
Kl. 9.14
1502 Denero
Rytter Emma Florin
Kl. 9.21
1201 Jaen JM II
Rytter Susanne Jensen
Kl. 9.28
1202 Lopez IV - DKO
Rytter Belinda Bonn Carlsen
Kl. 9.35
1203 Historico XXXIV
Rytter Lise Svan
Kl. 9.42
1204 Rancel II
Rytter Sanne Flod
Kl. 9.49
1205 Duero De Aimaran
Rytter Cecilie Fjord Schantz
Kl. 9.56
1501 Astillo MAR
Rytter Linda Skaarup Knold
Kl. 10.03
1101 Zaphira MAR
Rytter Lika Ottosen
Kl. 10.10
1105 Rohans Melian
Rytter Siff Ofelia Pipaluk Lodberg Jakobsen
Kl. 10.30
Præmieuddeling til rideprøven
Den hest i hver sektion med flest point fra rideprøven skal til præmieuddeling
KL. 10.40
Præmieuddeling for sektionerne
Alle heste i disse sektioner skal ind til præmieoverrækkelse. Det sker pr. sektion, så én sektion ad gangen.
Kl. 11.05
Foreningens præmier
Kl. 12.35
Bedste gangarter hoppe fra sektion 7 – 9 – 11
Kl.12.47
Bedste gangarter hingst fra sektion 8 – 10 – 12
Kl. 13.00
Championtitler hopper sektion 7 – 9 – 11
Nummer 1 og 2 fra hver sektion
Kl. 13.15
Championtitler hingst sektion 8 – 10 – 12
Nummer 1 og 2 fra hver sektion
Rideprøver
KL. 9.00
1503 JT Vino III
Rytter Nina Synnest Sinvani
Kl. 9.07
1001 Torero De Vara III
Rytter Isabella McEwan
Kl. 9.14
1502 Denero
Rytter Emma Florin
Kl. 9.21
1201 Jaen JM II
Rytter Susanne Jensen
Kl. 9.28
1202 Lopez IV - DKO
Rytter Belinda Bonn Carlsen
Kl. 9.35
1203 Historico XXXIV
Rytter Lise Svan
Kl. 9.42
1204 Rancel II
Rytter Sanne Flod
Kl. 9.49
1205 Duero De Aimaran
Rytter Cecilie Fjord Schantz
Kl. 9.56
1501 Astillo MAR
Rytter Linda Skaarup Knold
Kl. 10.03
1101 Zaphira MAR
Rytter Lika Ottosen
Kl. 10.10
1105 Rohans Melian
Rytter Siff Ofelia Pipaluk Lodberg Jakobsen
Kl. 10.30
Præmieuddeling til rideprøven
Den hest i hver sektion med flest point fra rideprøven skal til præmieuddeling
- Champion rideprøve sektion 7, 8, 9, 10, 11, 12
- Reserve Champion rideprøve sektion 7, 8, 9, 10, 11, 12
KL. 10.40
Præmieuddeling for sektionerne
Alle heste i disse sektioner skal ind til præmieoverrækkelse. Det sker pr. sektion, så én sektion ad gangen.
- Sektion 8
- Sektion 10
- Sektion 12
- Sektion 15
Kl. 11.05
Foreningens præmier
- Bedste Mønstrer
- Bedste Danskopdrættede P.R.E
- Specialtitler ældre heste
- Gangartskonkurrence heste
Kl. 12.35
Bedste gangarter hoppe fra sektion 7 – 9 – 11
Kl.12.47
Bedste gangarter hingst fra sektion 8 – 10 – 12
Kl. 13.00
Championtitler hopper sektion 7 – 9 – 11
Nummer 1 og 2 fra hver sektion
- Champion hoppe
- Reserve Champion hoppe
Kl. 13.15
Championtitler hingst sektion 8 – 10 – 12
Nummer 1 og 2 fra hver sektion
- Champion hingst
- Reserve Champion hingst